Türgi on armastatud puhkekoht

Lemmik Türgi

Türgi on muinasjutumaa euroopa elustiili ja idamaise koloriidiga. Riigil on rikas sajanditepikkune ajalugu, siin on suurepäraselt säilinud arhitektuurirajatised − terved linnad kreeka ja rooma ajajärgust. Tänu oma soodsale kliimale on Türgi armastatud puhkekohaks sadadele tuhandetele eurooplastele. Veeda mõnus puhkus Türgis meie abiga!

Alacati, Izmir, Turkey
Alacati, Izmir, Türgi

Looduslikud tingimused on ebatavaliselt mitmekesised: alates jääliustikest ja lumistest mäeharjadest kuni põuaste steppideni. Kevadel, talvise ja suvise turismihooaja vahetusel võib sõita hommikul mägisuuskadel, sama päeva õhtul aga peesitada üsna sooja mere rannaliival. Türgi on ebatavaliselt huvitav ja ilus maa. Ühe pilguheiduga siin piirduda ei saa…

Istanbul
Istanbul

Täiendav info

  • Riigikeel: türgi
  • Pealinn: Ankara
  • Rahvaarv: 72 500 000 inimest
  • Rahvuslik valuuta: Türgi liir
  • Usk: islam
  • Ajavöönd: = Eesti aeg

Ankara

Ankara on riigi pealinn ja suuruselt teine linn, asudes 850 meetri kõrgusel merepinnast Anatolya kiltmaa äärel. Ankara on väga vana linn, selle kindlus oli varjupaigaks ümberkaudsetele elanikele veel hettide ajastul (1200.aastal e.m.a), praegu aga on see ministeeriumide ja saatkondade, ülikoolide ja meditsiinikeskuste linn, samas veinitööstuse keskus ja suur transpordisõlm.

Linna ajalooliseks südameks loetakse Ak Kale lossi (Valget lossi), mis on ümbritsetud kahekordse müüriga ja mille järgi saab jälgida algusest peale Ankara tormilist ajalugu. Veel üks linna sümbol on Hadzhi-Bayrami mošee (XV.sajand). Kohalike elanike tõeliseks palverännakute kohaks on aga suursugune Atatyrki mausoleum Maltepe kvartalis. Siin asub Türgi vabariigi asutaja Mustafa Kemali sarkofaag – esimese valitseja, kes andis riigile tsiviliseeritud näo ja viis läbi revolutsioonilised ümberkorraldused kõigis Türgi ühiskonna elusfäärides. Iga tund leiab mausoleumi juures aset pidulik vahtkonnavahetus.

Bayrakli, Izmir
Bayrakli, Izmir

Izmir

Izmir on Homerose kodumaa ja iidne Smyrna – kolmas Türgi linn peale Istambuli ja Ankara, kõige suurem linn Egeuse mere rannikul. Linn on üle elanud mitmeid laastavaid kallaletunge ja maavärinaid, seepärast on linnas endas vähe säilinud vaatamisväärsusi, kuid tänu oma kliimale, mandri- ja mereliiklusele on Izmir muutunud suureks äri- ja turismikeskuseks.

Linna südameks loetakse Konaki väljakut YAHLü mošeega (1754), mis on sillutatud erksavärvilise kahhelkiviga ja kus asub elegantne Kellatorn, aga Pagose künkal kõrgub bütsantslik kindlus Kadifekale („sametine“).

Izmiri tänapäeva vaatamisväärsuste hulgas tuleb märkida Kultuuriparki – kuulsate iga-aastaste rahvusvaheliste laatade läbiviimise kohta, Diana saunu ja üleilma kuulsaid termaalseid allikaid (“Agamemnoni allikaid”), mille baasil on loodud suur balneoloogiline keskus, kus saab ühitada ravi rannaliival peesitamise, meelelahutus- ja kultuuriüritustega.

Alanya

Alanya, mille antiikne nimetus on Korakesion, on maaliline linnake, mis asub väiksel kaljusel poolsaarel Torosose mägede jalamil, keset apelsini- ja sidrunipuuaedu. Alanya on kuulus oma iseäraliste kliimatingimustega, smaragdrohelise mere ja liivase ranna, vaiksete puhta veega lahtede, huvitavate ekskursioonide, elava ööelu, kitsaste tänavatega vanalinna, arvukate kalarestoranide ja teejoomiskohtadega piki rannikut.

Alanya peamine vaatamisväärsus on Bütsantsi kindlus linna kohal kõrguva mäe harjal. Suurepäraselt on säilinud sadamat kaitsev Punane torn (Kyzyl Cala) kõrgusega 29 meetrit.

Alanyas tasub veel vaadata selliseid ajaloolilisi kohti, nagu Alara kindlus ja Kasra saunad.

Alanya on tuntud ka oma koobastega, millest kõige enam külastatakse fantastilist Damlatashi koobast stalaktiitide ja stalagniitide kummalise läbipõimumisega.

Imekaunist Alanyat laiade tänavate ja sadamaga, komfortsete hotellide ja toredate väikeste restoranidega, mis on rahulik päeval ja kaasakiskuv öösel, loetakse õigustatult üheks kõige populaarsemaks Türgi linnaks, kus on mõnus oma puhkust veeta.

Marmaris

Marmaris on riigi üks parematest mereäärsetest kuurortidest, asudes lahe kaldal, kus voolavad kokku Egeuse ja Vahemeri. Raske on ette kujutada, et see imepärane linnake, mis asub kolme saarega vaikses lahekeses, maaliliselt raamitud männimetsade ja lõhnavate oleandritihnikuga, oli 70-ndail vaid väike kalatööstusasula. Türklased peavad Egeuse Marmarise rannikut ja Marmarise linna kõige ilusamaks oma maa edelarannikul.

Kuurort laiub metsaga kaetud mägede jalamil päiksesseuppunud lahe kaldal. Legendi järgi tuleb linna nimetus fraasist «mimarõ as» („Ehitaja üles puua!“), mida lausus Türgi sultan Suleiman Suur kohaliku kindluse nigelaid müüre nähes. Suleiman Suur ehitas uuesti ja kindlustas kantsi ning selle ümber tekkis tasapisi linn. Kindlus on tänini säilinud ja selle koha iseloomuliku hoonestuse kiuste – aga ehk tänu nimelt sellele – muudab linna maastiku maalilisemaks. Tähtsat osa mängib ka Marmarise kliima. Siin on võrreldes Antalya rannikuga isegi kõige kuumemal ajal õhutemperatuur viis kuni seitse kraadi madalam, puhuvad kerged rannikutuuled (briisid), kinkides turistidele elustavat mereõhku.

Bodrum

Bodrum on maaliline nurgake Türgi edelaosas, mis tekkis iidse linna Halikarnase kohale (200.aastal e.m.a), tuntud kogu Euroopas oma ajaloo ja kuurortidega. Linn asub Türgi edelaosas Egeuse mere kaldal ja on ajaloolase Herodotose kodumaaks. Linn “on näinud” rohkesti lahinguid, korduvalt käinud käest kätte, olles paljude vanade tsivilisatsioonide nii õitsengu kui ka lagunemise tunnistajaks.

Antiikajal ehitatud Pärsia satraabi Mausoli poolt hiigelsuurt hauakambrit – mausoleumi – loetakse üheks seitsmest ilmaimest (praegu asubon ta ammutanud endasse neist mõlemast parima. Bodrum ühendab harmooniliselt kuldsed liivarannad, vaiksed lahed puhta läbipaistava veega, männimetsad, apelsinipuusalud, kaunid mäed ja kaljud. Puhkus Bodrumis on Türgi eliidi ja boheemlaste armastatud puhkekoht. Poeedid ja kunstnikud, kirjanikud ja muusikud, ärimehed ja metsenaadid ostavad reise Bodrumisse, et nautida randade suursugusust ja ööelu kütkestavust. Bodrumis töötab üks suurematest ja luksuslikematest diskoteekidest kogu Euroopas – Halikarnas. Kuurort sobib ideaalselt nii noorte kui ka perepuhkuseks.

Antalya

Antalyat loetakse Türgi Vahemere turismi pealinnaks, mis meelitab reisihimulisi kokku oma rikkaliku ajaloolise pärandi ja unikaalse loodusega. JUNESCO andmetel on see piirkond tunnistatud kogu planeedi üheks ökoloogiliselt puhtamaks kohaks. See on kõige päikselisem piirkond, tõeline paradiis neile, kes armastavad päevitada, ujuda, surfata, sõita veesuuskadel, tegelda purjespordiga ja matkata mägedes.

Antalyas on palju vanu mälestusmärke, mis asuvad otse linna lähistel. Need on “Antalya sümbol” Eski Camii, endine „tantsivate dervište klooster” Mevlevihane kaasaegse kunsti näitusega ning omal ajal piksest purustatud Lõigatud minarett, samuti vanad linnad – Perge, kus on säilinud amfiteater ja staadion ning – Aspendise linn paljude kauneimate rajatistega, sh arhitekt Zenoni amfiteatri (II.sajandil e.m.a), võlvitud rooma akvedukti, Olümpose ja paljude muude kaunite ehitistega. Aktiivsemaks puhkuseks on Antalyas veepargid “Akvaland“ ja „Atlantis”, kus te võite suurepäraselt puhata koos oma lastega.

Tere tulemast Türgi Vahemereäärsesse pärlisse – Antalyasse – kuurorti, kus täiel rinnal saab nautida teeninduse kõrgtaset ja meelelahutusi!

Kemer

Kemer on populaarne puhkekoht Antalya rannikul, asudes hubaselt Torossose mägede järskude tippude ja Vahemere puhtaimate vete vahel. Suur Homeros räägib oma „Iliase“ kuuendas raamatus sellest, et nimelt siin elas Kimäär – mütoloogiline elukas kitse keha, draakoni saba ja lõvi peaga. Selle legendi järgi on kuurort saanudki oma nime.

Kahtlemata võlub kõiki reisimehi Kemeris kaunis loodus: lõhnavad oliivi- ja apelsinipuusalud, kõrged mäed männimetsaga, maalilised supelrannad. Peale selle arvukad kauplused, baarid ja restoranid jalakäijate tsoonis, luksuslik jahispordikeskus, kaasaegsed hotellid ja klubid, mis asuvad Tauruse mägede metsastunud nõlvadel otse mereni välja. Kemeris on laiad kivikliburannad. Suplushooaeg kestab siin alates maist kuni oktoobrini.

Kemeri asub ajaloolise piirkonnana tuntud Lykias, mille pinnal on sammunud Makedoonia Aleksandri, Marcus Antonio ja paljude teiste suurte väejuhtide jalad. Linnad meelitavad siiamaani turiste ligi oma akveduktide, amfiteatrite, saunade, basiilika, samuti arvukate hauasammaste ja sarkofaagidega.

Kõigile mere, päikese ja veespordi armastajatele saab Kemer tõeliselt paradiislikuks puhkuse veetmise kohaks.

Belek

Belek on Türgi prestiižikas kuurort, mis asub Antalya ja Side vahel. Kuurort on tähelepanuväärne oma kilomeetripikkuste laiade liivaste supelrandadega, millest peaaegu kõik on saanud «Euroopa sinise lipu“ osaliseks, eukalüptide, männimetsade, moodsate nooblite hotellide, hoolitsetud golfiväljakute ja toredate tenniseplatsidega.

Belek on tõeline paradiis aktiivse puhkuse harrastajatele. Populaarne on rafting, purjelauasport, veesuusad, parasailing. Puhkajate käsutuses on samuti uudse kattega suurepärased valgustatud tenniseväljakud. Belek on tunnustatud golfikeskus. Aastal 1994 avati siin Rahvuslik golfiklubi, mida klassifitseeritakse esmaklassiliseks ja mis vastab kõigile maailma standarditele.

Tänane Beleki hotellivöönd on maailma üks suurematest turismiprojektidest, kuhu ehitatatakse üksnes noobleid hotelle ja klubisid originaalse arhitektuuriga ning sisustatakse need viimase sõna järgi. Suurepärane turismi infrastruktuur põimub kõrgeklassilise teeninduse ja türgi külalislahkusega!

Side

Side (vanas kohalikus murdes tähendas granaati) on vana türgi linn, mis asub Antalya kaguranniku maalilisel rohelisel poolsaarel vaikse lahe ääres ja on üks elavamatest Türgi lõunapoolsetest kuurortidest.

Turiste ootavad siin ees soe päikseline ilm, puhas meri, laiad liivarannad.

Kuurort Side on turistide hulgas populaarne oma jõukohaste hindade tõttu hotellides, suure heakorrastatud territooriumi ja kõrge teenindustaseme tõttu. Seda loetakse ideaalseks kohaks armunutele neist aegadest alates, kui pärimuse kohaselt korraldasid siin oma romantilise kohtumise Kleopatra ja Marcus Antonius. Mererannik sobib suurepärselt ka lastega puhkuseks. Tervislik õhk, madal vesi rannikul ja palju meelelahutusi lastele.

Linna legendaarne minevik ja tänapäevased hotellid mererannikul põimuvad harmooniliselt kauni loodusega, kinkides turistidele unustamatu puhkuse.

Uudiskiri

Albamare infolehed tutvustavad Teid uutele kuumadele sihtkohtadele ja annavad teada soodsatest puhkusereisidest. Olge reisiuudistega kursis ja tellige oma postkast!